Amikor a tördelés kerül szóba, sok féle jelentéssel kerülhet szembe az ember. Sok oldalról meg lehet fogni a tördelést. A definíciók egy része nyomdai vagy grafikai szakembereknek íródtak. Vannak, amik általános leírást adnak és amelyek specializáltat. 
Ezen az oldalon néhány gyakorlatias magyarázattal készültem, ami egyszerű képet ad arról, hogy mit is csinál a tördelő. Ez szándékosan nem tér ki minden eshetőségre vagy munkatípusra, hanem egy átfogó képet kíván adni a tárgyról. 
tördelés
1. Egy kiadvány szövegének és illusztrációinak elrendezése végső formájukban. Manapság gyakran a tördelő végzi a nyomdai előkészítést is. A gyakorlatban így a tördelő véglegesíti a szöveget, ami aztán már a nyomdához kerül.

2. Az a tevékenység, melynek során egy kiadvány szövegét, esetleg az ahhoz tartozó illusztrációkat egységessé, megjelenésében megnyerővé, tartalmilag áttekinthetővé, olvashatóvá teszik. Ezt különböző nyelvtani, értelmezési és megjelenésbéli szabályok alkalmazásával teszi a tördelő. 

3. A tördelő tevékenység alapja, hogy egy szöveg betűtípusát olvashatóság és a tartalomhoz illeszkedő módon kiválasztja, majd a szöveg sorait, bekezdéseit címeit, alcímeit és egyéb formai szempontjait oldalról oldalra úgy rendezze el, hogy az egységes, olvasható legyen.
eredet
Ha egy könyv szövegét egy egybefüggő, folyamatos szövegként képzeljük el, akkor ezzel összehasonlítva egy olyan szöveg, ami le van bontva sorokra, bekezdésekre, oldalakra már egy sokkal inkább áttekinthető anyagnak tekinthetnénk. 

A korai nyomdaiparban nem voltak számítógépek, amibe szöveget tudtak volna írni és magától új sort nyitott volna a szöveg folytatására. Így a nyomtatást előkészítve a szöveget betűről betűre, sorokba és bekezdésekbe rendezték oldalról oldalra. Vagyis tördelték a szöveget.